Sport a volný čas
Sportovní a zábavné aktivity
SKI A BIKE AREÁL TANVALDSKÝ ŠPIČÁK
Pět minut cesty autem se nachází Tanvaldský Špičák, největší lyžařský areál v Jizerských horách, který nabízí 6km sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti s technickým zasněžováním v celé délce. Na vrchol sjezdovek se můžete dostat jednou ze dvou čtyřsedačkových lanovek. Areál disponuje celkem 5 vleky a nabízí 10 sjezdovek. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec SUNKID. Večerní lyžování na vleku Zalomený ve středisku Tanvaldský Špičák II.
Tanvaldský špičák je rájem nejenom pro lyžaře, ale i pro bikery. Aktuálně jsou vybudovány traily – modrý, červený a technický černý – v celkové délce cca 8 km. Traily vedou lesem z vrcholu Špičáku a jsou široké cca 1 m. Při jejich sjíždění budete zdolávat různé klopené zatáčky a terénní nerovnosti. Nejedná se o sjezdové trasy plné skoků a dřevěných překážek. Stezky jsou určeny pro širokou cyklistickou veřejnost a sjedou ho i zručné děti, ale užijí si ho i zkušení bikeři. Pro cestu nahoru je možné využít lanovou dráhu anebo silnici vedoucí Albrechticemi až na vrchol Špičáku.
https://www.skijizerky.cz/
SPORTOVNÍ AREÁL HARRACHOV
Tento krkonošský areál je jedním z nejlepších v republice. K dispozici máte jak širokou síť pravidelně upravovaných běžeckých tras, tak i nespočet sjezdovek různých stupňů náročnosti. Lanová dráha Harrachov – Čertova hora, Delta je v provozu celoročně, takže chcete-li si udělat pěší túru po hřebenech Krkonoš, neváhejte. Dráha lanovky měří 1300m a její převýšení je 298m. Na výběr máte ještě jednu čtyřsedačkovou lanovku a potom další vleky, které vás dopraví na Čertovu horu nebo ke skokanským můstkům a dolů už můžete po svých. Toto středisko je také centrem skokanského sportu, takže jste-li pouze pasivní sportovec, přijeďte do Harrachova aspoň fandit, tak či onak stojí to za to. Dále zde naleznete například programy v lanovém centru, adrenalinovou zábavu ve Vertical parku, bobovou dráhu s Monkey parkem, bowling, čtyřkolky, geocaching, golfové hřiště i simulátor, indoor tenisové hřiště, koloběžky, koupaliště s minigolfem, multifunkční hřiště, rafty a vodácké aktivity, squash, tandemové létání a paragliding, tenisové kurty, relaxační a wellness centra s bazény atd.
www.skiareal.com
BAZÉN V JABLONCI NAD NISOU
15 minut autem od naší chalupy naleznete plavecký bazén s tobogánem a dalšími atrakcemi pro děti i dospělé. Plavecký 25m bazén s 8 drahami využijí především vyznavači kondičního a sportovního plavání. Voda v plaveckém bazénu je regulována do 28°C. Dětský bazén pro nejmenší návštěvníky nabízí mimo jiné brouzdaliště, chrlič, vodní hřib a dětskou skluzavku KOBRA. Voda v tomto bazénu je chemicky ošetřovaná s ohledem na citlivou dětskou pokožku. Určen je výhradně dětem do 10-ti let. Bazén atrakcí, neboli rekreační bazén, je společně se dvěma tobogány hlavním lákadlem pro návštěvníky tohoto areálu. Najdete zde vířivky, masážní lavici, vodní clonu a také dravou řeku. Tobogány patří k oblíbeným atrakcím mezi návštěvníky. Nachází se zde žlutý tobogán s délkou 82 metrů a červený turbotobogán. Každá z vířivek pojme až šest osob a voda v nich je ohřívána na maximální hranici 32 °C
www.bazenjbc.cz
AQUAPARK BABYLON V LIBERCI
Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Atriovou halu zdobí velkoformátová malba vyprávějící příběh o fantaskním světě, jaký žil v představách lidí z 19. století. Obraz spolu s majákem, větrnou elektrárnou a devítimetrovými světelnými varhanami doplnil vnitřní prostor ve stylu tajemné říše kapitána Nema. Můžete se nechat unášet divokou řekou, nebo absolvovat Tarzanovu stezku. Úžasným zážitkem je také jízda adrenalinovým trychtýřem. Teplota vody v bazénech je celoročně 27 – 30°C. Od července do srpna je otevřena venkovní terasa s bazénky, trampolínou, možností opalování a překrásným výhledem na horu Ještěd a město Liberec. Wellness centrum na světové úrovni přináší množství relaxačních možností pro dosažení harmonie těla i duše. Sauny ve stylu antických lázní, solné a bylinkové inhalace, whirpooly, solný důl a další originální zážitky vám zajistí opravdu kvalitní odpočinek a uvolnění. V tomto centru naleznete i Aqua
V tomto centru najdete i QPARK – science centrum přizpůsobené rodinám s dětmi ve věku 3 – 10 let. Děti si zde osvojují základní principy a fungování přírodních zákonů a poznávají svět kolem sebe formou hry, experimentů a zábavy. Exponáty využívají velmi intuitivně bez potřeby umění číst. Nudit se, ale rozhodně nebudou ani starší děti či dospělí.
https://www.centrumbabylon.cz/
iQLANDIA V LIBERCI
iQLandia je moderní science centrum s planetáriem, stovkami originálních exponátů, možností experimentování, hraní, zkoušení pro malé i velké, a restaurací s dětským koutkem.Výše jmenované a mnohé další najdete v Liberci, přímo naproti centru Babylon. Parkování je možné přímo u iQLandie, u vstupu si můžete zlevnit parkování zakoupením vstupenky do světa vědy. V zimě je možné odložit si do šaten nebo boxů. Boxy jsou originálně značeny podle zkratek chemických prvků. Když se řekne věda, mnohým to zní nudně… Tady se ale nebudete nudit ani vteřinu! Hned ve vstupní hale vás ohromí nádherná fontána, která má nejen hudební ozvučení, ale i světelné efekty. A tvary, které namalujete na desku počítače, stékají po vodní stěně za zvuků hudby.
https://iqlandia.cz/
ZOO V LIBERCI
Liberecká zoo je vůbec nejstarší zoologickou zahradou na území bývalého Československa. Bylo zaleženo již roku 1904, a to Ornitologickým spolkem. Prvními zvířaty při otevření librecké zoo v září roku 1904 byla srnčí zvěř, která se postupně navýšila na šest kusů. A začal se i budovat vodní svět pro vodní ptactvo. Ze srnčího výběhu a rybníčků pro ptactvo se velmi záhy na vzdálenějších pozemcích v údolí potoka vyvinula malá zoologická zahrada. K pestrému ptactvu, srncům, ovcím a drobnému zvířectvu brzy přibyla i další zvířata. Již před první světovou válkou se v zahradě chovali kromě drobného zvířectva z celého světa také draví ptáci, hadi, ještěři, ryby, dikobraz, opice nebo divoký buvol.
V 13 hektarovém areálu nejstarší zoologické zahrady v České republice je chováno více než 170 druhů zvířat. Mimo bílých tygrů patří k unikátům jedna z nejucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu.
http://www.zooliberec.cz/
Turistika
PALACKÉHO STEZKA
Palackého stezka vede nejkrásnějším úsekem údolí řeky Kamenice. Červeně značená Palackého cesta vede z Tanvaldu přes Velké Hamry a Plavy do romantického údolí horské řeky Kamenice, která se tu divoce prodírá mezi skalami až k soutoku s Jizerou ve Spálově. Cesta byla pojmenována po významném českém politikovi a historikovi Františku Palackém. Na protilehlém břehu sleduje tok řeky železniční trať ze Železného Brodu do Tanvaldu. Palackého stezka byla zřízena v roce 1912 díky KČT. V Podspálově, významné křižovatce turistických cest, se na soutoku Jizery a Kamenice potkává Palackého stezka s Riegrovou stezkou. Palackého stezka prochází kolem Bozkovských dolomitových jeskyní a přímo pod zříceninou hradu Návarov, založeného ve druhé polovině 14. století nad soutokem Kamenice a Zlatoolešnického potoka. Celková délka Palackého stezky je 20,5 km.
https://www.kudyznudy.cz
RIEGROVA STEZKA
Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov – Semily do Spálova. Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizery a prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku. Historie Riegrovy stezky se píše již od konce 19. století, kdy Klub českých turistů vybudoval tzv. starou část Riegrovy stezky, 1,3 km dlouhou cestu ze Železného Brodu k soutoku říčky Kamenice s Jizerou. V roce 1901 měla být stezka prodloužena do Semil, ale navrhovatelé narazili na odpor tehdejšího majitele pozemků, který neměl s městem dobré vztahy. Až v roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil.
https://www.kudyznudy.cz
JIZERKA
Jizerka je významnou turistickou křižovatkou a nabízí výjimečné možnosti pro pěší turistiku, výborný terén pro horskou cyklistiku a v zimě upravované běžecké stop. První zmínka o osadě je z roku 1539 jako sídlo čihařů. Později ji osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století zde byly založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Založení první sklářské huti připomíná i kamenná pyramida ve středu osady. O historii a přírodním bohatství osady Jizerky a Jizerských hor se dozvíte při návštěvě muzea, které je umístěné ve staré škole. V osadě stojí památník významného rodáka a obelisk u chaty Pyramida. Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (safírů, rubínů, chalcedonů, topasů, atd.). Kolem potoků jsou rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida…). Dnes je většina domů využívána k rekreačním účelům. Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec ( 1005 m ). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery.
https://jizerka.ceskehory.cz/
ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA
Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil. Přístup je pěšky po značených turistických stezkách z Tanvaldu, Kořenova a Příchovic, autem lze dojet až k chatě Hvězda asi 300 m pod vrcholem. O Štěpánce se vypráví pověst, podle níž kníže Rohan stavbu zastavil na varování cikánky – hadačky, která mu předpověděla, že zemře brzy po dokončení věže. Roku 1892 byla rozhledna dokončena a kníže Rohan skutečně zemřel do měsíce poté…Obliba 24 metrové rozhledny je po celou dobu její existence obrovská – s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická silueta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích. Poblíž Štěpánky tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží lze najít trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.
https://www.kudyznudy.cz/
ROZHLEDNA ČERNÁ STUDNICE
Rozhledna Černa studnice, která leží na 869 m.n.m vysokém vrcholu a je viditelný téměř z celých Jizerských hor a širokého okolí. Projektem byl roku 1885 pověřen architekt Robert Hemmrich a samotnou stavbou stavitel Corazza. Náročná stavba celého horského komplexu trvala zhruba jeden rok. Obdivuhodnou se jeví i skutečnost, že na 160 centimetrů silné zdi použil stavitel Corazza až tři tuny těžké žulové kvádry. Černá Studnice patří svými 26 metry k nejvyšším jizerskohorským kamenným rozhlednám vůbec. Nahoru vede celkem 91 schodů a prosklenými dveřmi vystoupíte postupně do čtyřech ochozů ze kterých je, jak jinak, impozantní výhled. Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor s mnoha rozhlednami (Královka, Tanvaldský Špičák, Bramberk), dále také Ještěd, Ralsko, Kozákov, hrad Trosky i s okolní oblastí Českého ráje, ale i hrad Bezděz a Sněžka s ostatními krkonošskými vrcholy.Na Černou studnici dojedete autem nebo na kole přímo až k vrcholu. Od chalupy můžete absolvovat krásnou túru. Vyrazte po žluté do kopce až pod vrchol kopce Muchov, kde odbočíte doleva na červenou a hřebenovka Vás dovede až k rozhledně.
https://www.kudyznudy.cz/
Památky a muzea
MUZEUM JÁRY CIMRMANA A ROZHLEDNA MAJÁK V PŘÍCHOVICÍCH
V muzeu je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze. Významná část sbírek byla také nově získána díky občanům z Pojizeří a širokého okolí , kteří darovali množství „autentických památek“ na pobyt génia na Liptákovsku. Ze zajímavých exponátů je k vidění mistrova busta, již poničil při napařování klobouků kloboučník Lešner, dívčí šaty, které nosíval malý Jára ve svém takzvaném dívčím období, smeták na čištění koutů, či obraz vídeňského oponenta českých Cimrmanologů Ericha Fiedlera. Stavbu navrženou architektem profesorem Martinem Rajnišem vybudovali majitelé zdejšího rekreačního areálu U Čápa. Budova je z poloviny vrostlá do svahu a je obložena v místě vytěženým kamenem. Samotná rozhledna je vybudována z borového dřeva a svou siluetou skutečně připomíná maják.
V příchovickém muzeu naleznete také venkovní expozice. Hlavně děti potěší pohádkový lesopark, kde naleznou obří kameny, z jejichž uspořádání hádají děti názvy pohádek. Součástí nových expozic je i Cimrmanem navržená mobilní cela, v níž se vězňové mohou opalovat
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/muzeum-jary-cimrmana-v-prichovicich
ZŘÍCENINA HRADU NÁVAROV
Zřícenina hradu Návarov se nachází jen 6 km od naši chalupy na již zmiňované Palackého stezce. Hrad Návarov stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Pevnost sloužila až do 17. století, než ji úmyslně zbořilo císařské vojsko. Hrad Návarov, postavený na začátku 14. století, stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Přístup k němu byl možný jen z jižní strany šíjí, vedoucí na vlastní skalní ostroh , kterou chránily tři hluboké příkopy vytesané do skály. Za prvním příkopem a hradbou s dvěma baštami se vcházelo do předhradí, z jehož budov se nedochovaly žádné zbytky. Hrad vlastnila řada majitelů ze známých šlechtických rodů – nejprve to byli Markvartové, Valdštejnové, v 15. století je hrad v držení krále Jiřího z Poděbrad. V roce 1452 tak získává od krále celé návarovské panství Mikuláš Zajíc z Házemburka. V roce 1622 po konfiskaci smiřických statků se stává majitelem Albrecht z Valdštejna, který postupuje tento majetek roku 1627 Gertrudě de Lamotte. Konec hradu znamenalo období 30leté války, kdy hrad roku 1643 obsadili Švédové. Ti si z něj udělali výhodnou základnu, z níž se vydávali plenit široké okolí. Až po několika měsících se podařilo císařskému vojsku hrad získat zpět. Aby se znovu nestal opěrným bodem nepřátel, byl na rozkaz císaře Ferdinanda III. roku 1644 pobořen.
Zřícenina Hradu Návarov je aktuálně nedostupná, probíhá zde obnova plánovaná do prosince 2022!
https://www.kudyznudy.cz/
MUZEUM VÝROBY HRAČEK – JIŘETÍN POD BUKOVOU
Muzeum výroby hraček v Jiřetíně pod Bukovou by určitě nemělo uniknout Vaší pozornosti, pokud si rádi hrajete, poznáváte a objevujete nové věci. Muzeum nabízí možnost exkurze výrobou s více než stodesetiletou tradicí. Prohlídka, během níž se seznámíte s celým výrobním procesem, trvá přibližně 50-60 minut. Na závěr exkurze si můžete výrobky zakoupit v podnikové prodejně. Pro zájemce o historii nabízí muzeum prohlídku válečné výroby během let 1939 – 1945 a zájemci o sport mohou navštívit expozici věnovanou Rudolfu Burkertovi, prvnímu československému medailistovi zimních olympijských her. Děti se pak mohou těšit hlavně na kreativní dílny.
www.https://www.detoa.cz
SKLÁRNA HARRACHOV
Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny v Harrachově. Sklárna byla založena již v roce 1712 a je druhou nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční. Sortiment výroby tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací. Zde se naskýtá vyhlídka do hutní haly s pecemi a tak návštěvníci restaurace mohou zhlédnout skláře přímo při práci. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké to je být foukač skla, v harrachovské sklárně si to můžete zkusit sami! Po předchozím objednání si sami můžete vyzkoušet práci zdejších sklářů pod jejich odborným dohledem. Vyfouknete si vlastní baňku, kterou si odvezete na památku domů. Foukání skla, které je třeba objednat alespoň den předem, je vhodné i pro ženy a děti. Ke sklárně dorazíte od naši chalupy za cca 20 minut.
www.sklarnaharrachov.cz